DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Korálovky

                Korálovka sedlatá
             (Lampropeltis triangulum)
Třída: Plazi (Reptilia)
Řád: Šupinatí (Squamata)
Čeleď: Užovkovití (Colubridae)
Podčeleď: Užovky pravé (Colubrinae)
Druh: Korálovka sedlatá (Lampropeltis triangulum)
Výskyt: Od Kanady až po Ekvádor
Velikost: 1-1,3m
Rozmnožování: Inkubace 60 dní, 5-10 vajec
Potrava: Přiměřeně velcí hlodavci
Orientační cena: Kolem 1800Kč za mládě.



Hlavně v posledních několika letech se mezi teraristy rozšířila nová móda a tou je chov korálovek. 

Poddruhy: Je popsáno asi 13 druhů, z toho jen korálovka sedlatá má okolo 25 poddruhů. Ty se navzájem velice liší jak zbarvením, tak i rozdílnými životními podmínkami populací z různých zeměpisných oblastí výskytu. Nejběžnější poddruh L.t.sinaloe, který obývá hlavně západní Mexiko je většinou zbarven šarlatově červeně, se střídavými světlými a černými proužky. 

Charakteristika: Korálovka sedlatá dorůstá do velikosti 1 - 1,3 metru. Její tělo je poměrně štíhlé, hlava je malá a sotva odlišitelná od těla. Ačkoliv se jedná o živočicha aktivního spíše za soumraku a v noci, má kulaté zorničky a velké oči. 

Výskyt: Korálovka sedlatá je rozšířena od Kanady, až po Ekvádor. 

Chov v zajetí: Terárium: Terárium postačuje středně velké, s písčitým substrátem, doplněné několika většími kameny jako úkryt. Nezbytná je samozřejmě miska s vodou.
Teplota: Korálovka sedlatá vyžaduje teplotu mezi 25 - 30°C přes den, s poklesem až ke 20°C v noci. Zimování korálovek je vhodné, nikoliv však nutné. Mnozí teraristé v zimním období pouze snižují teplotu na 20°C. Přesto se zazimování doporučuje, zvláště hodláme-li hady rozmnožovat. 

Potrava: Ačkoliv korálovka sedlatá má v přírodě poměrně pestrý jídelníček (loví malé savce, ještěry, hady i ptáky, nepohrdne ani vejcem), v teráriu vystačíme s přiměřeně velkými hlodavci. 

Odchov: Páření, které probíhá na jaře po zimním klidu, je doprovázené souboji samců o samice. V červenci a srpnu snesou samice 5 - 10 kožovitých vajec, z nichž se po asi 60 denní inkubaci a 90% vlhkosti líhnou mladé korálovky. Měří kolem 30 cm a dobře přijímají holata myší. 

Přestože chov ani odchov těchto nádherně zbarvených hadů není vyloženě náročný a nečiní velké potíže, bylo donedávna pořízení korálovky poměrně nákladnou záležitostí. Sehnání tohoto hada byl navíc téměř nadlidský výkon. Díky módnímu trendu a postupně se snižující ceně, se nádherná korálovka sedlatá pomalu rozšiřuje v chovech našich teraristů.
 
 
 
 
 
 

 
 


 

      Lampropeltis mexicana mexicana
              ( korálovka mexická)


Vyskytuje se v Mexiku a jižním USA a dorůstá 70 – 95cm.
Korálovka využívá jako mimikry zbarvení jedovatých korálovců. Korálovec je zcela jiný had, nejedná se o samce od korálovky. V prodejnách se setkáme s nejedovatými korálovkami.
Rozlišit korálovce od korálovky můžeme tak, že u korálovce ( viz obr. PP803) se střídají červené pruhy s bílími, nebo jinými vyjma černých. U nejedovatých korálovek oděluje červenou barvu černá. Ale pozor, toto pravidlo je pouze prvotní rozlišovací znak, který nemusí platit vždy.

Korálovky chováme v teráriu velkém přibližně 60 x 35 x 30 cm se spíše suchým, písčitým podkladem. Terárium je potřeba vybavit úkryty, napájecí miskou, výhřevnou žárovkou, případně kamenem a zářivkou, nebo žárovkou s UVB spektrem
Teplotu udržujeme v rozmězí 25 – 30 °C. Nezapomínáme terárium zařídit tak, aby byla jedna část teplá na slunění a druhá odpočinková na ochlazení zvířete.

Chováme hady raději odděleně, protože jsou hadožraví. Při nedostatku místa je možné chovat i společně, ale doporučuji je na krmení oddělovat stejně tak jako po spáření, aby si samice nepožraly vejce.

Páření probíhá většinou na jaře, nebo po nasimulování jara. Samice snáší vejce po asi 45 dnech, která je vhodné odebrat a umístit do inkubátoru, kde se mláďata líhnou asi po dvou měsících.

Po prvním svleku můžeme nabídnout nejmenší holátka, ale krmíme odděleně každého hada. U korálovek je hodně pravděpodobné, že budeme muset nakrmit ručně, protože velice často nechtějí sami přijímat potravu.

Naprostá většina prodávaných korálovek je již několikerá generace odchovaná v zajetí.

Korálovky jsou poměrně nenáročné na chov a hodí se pro začínající chovatele. K jejich oblibě přispívá atraktivní vzhled, nenáročnost chovu, mírná povaha a menší délka.
 
 
 
 
 
 
               Korálovka pruhovaná
               (Lampropeltis getula)


 
 
Latinsky: Lampropeltis getula
Čeleď: Colubridae
Synonyma: Korálovka kalifornská
Objeveno: Linnaeus, 1766.
Velikost: 120 - 180 cm
Rozšíření: Rovinaté oblasti jihu USA a Mexika.
Potrava: V přírodě loví malé savce, ještěrky, hady a ptáky, a také vejce z hnízd ptáků i ještěrů. V zajetí požírají myši, malé krysy a kuřata.
Rozmnožování: Snáší většinou okolo 10 vajíček. Ta se inkubují při teplotě 27-28 °C, pak se líhnou asi za dva měsíce. Mláďata měří po vylíhnutí 25-30 cm. Většinou dobře přijímají potravu již po prvním svlékání. Může se objevit kanibalismus, proto se doporučuje mláďata po prvním svlečení rozdělit do samostatných boxů.
Charakteristika: Jsou atraktivní svým zbarvením, nenároční na chov a patří mezi klidné, nekousavé hady. Nejčastěji se chovají ve středním teráriu (80x40x40 cm) s písečným dnem, do kterého umístíme větve a vytvoříme místo pro úkryt. Nutná je miska s vodou. Teplota pro chov je 25-29°C, lokálně na 35 °C, v noci pak pokojová teplota.