DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Zmije

Silně jedovatí hadi doporučují se chovatelům se skušenostmy!
Zmije
  
 
                        Zmije gabunská
                (Bitis gabonica rhinoceros)

  Od rovníkové Guinee a Nigérie, přes Angolu a Středoafrickou republiku do jižního Sudánu, Zimbabwe a Mozambiku. Žije v tropických pralesech, horských a suchých opadavých lesích. Nemá ráda otevřené krajiny. 
Fyzický popis
  Je to největší zmije. Její tělo je velmi tlusté a zavalité. Má velkou tojúhelníkovitou hlavu. Různé vzory na jejím těle připomínají přesýpací hodiny a mají barvu od béžové až světle hnědé po tmavě hnědou. Toto zbarvení se zdá velice nápadné mimo její přirozené prostředí. Když je to tiž ve svém prostředí zahrabaná v listí, je velice těžké ji spatřit, její zbarvení je dokonalá kamufláž. Pohybuje se nejčastěji jako píďalka. Její jedové zuby jsou stavitelné a jsou typu Solenoglypha. Dosahují délky až 5.5 cm a jsou nejdelší ze všech hadů na světě. 
Tyto zuby jsou duté, bez rýh a připomínají injekční stříkačku. Mají dva otvory, z nichž horní dosedá na jedové žlázy a dolní vypouští jed do těla oběti. U všech hadů se zuby ulamují a dorůstají nové. V klidu leží položené na patře a v při kousnutí se vztyčí a zakusují se do těla oběti. Jed zmijovitých hadů je převážně hemorrhagický - ničí tkáňové buňky, způsobuje srážení krve a ničí buňky vnitřních vrstev krevních cév.
Chování

Je to vcelku klidný had, s obrovským množstvím jedu.
Potrava a lov

Je to líný a pomalý had. Loví savce, ptáky a plazy. Na kořist čeká v úkrytu a po jejím přiblížení následuje bleskurychlý útok. Zmije gabunská svoji oběť po uštknutí nepouští. Polyká kořist od hlavy.
Rozmnožování

Během období rozmnožování mezi sebou samci bojují.
 
 
                      Zmije rohatá
                 (Cerastes cerastes)
  Obyvatelka saharské pouště,zmije rohatá,je obdařena několika zajímavými přizpůsobeními tomuto prostředí. Při pohybu po nezpevněném vátém písku používá nezvyklý způsob bočního pohybu. Aby unikla nepřátelům nebo se skryla při číhání na kořist,dokáže se zahrabat do písku. Její aktivita se řídí ročním obdobím. V horkém létě je aktivní v noci,ale v chladnější částí roku ve dne.Od ostatních zmijí se liší také tím, že klade vajíčka.


 


Hlavní znaky :
Krátká robustní zmije má drsné šupiny a nápadný růžek nad každým okem. Mívá špinavě žluté,béžové,krémové nebo světle hnědé zbarvení s roztroušenými nepravidelnými příčnými proužky a skvrnami v tmavším odstínu.

 
  Důležitá data :
 Druh : Cerastes cerastes
 Čeleď : Viperidae ( zmijovití )
 Prostředí : Poušť
 Rozmnožování : Klade vajíčka,ve snůšce jich bývá až 23
 Potrava : Ještěři,ptáci a drobní savci
 Výskyt : Severní Afrika
 Délka : Průměrná délka v dospělosti je 50 cm